Home Kuchyňské Spotřebiče Čistí vzduch, ale vypadá jako lustr. Luxusní digestoř

Čistí vzduch, ale vypadá jako lustr. Luxusní digestoř

Spojení kuchyně a obývacího pokoje výrazně ovlivnilo vzhled nábytku, ale také spotřebičů. Kuchyňský vzhled se začal výrazně potlačovat. Změny se tak nevyhnuly ani digestořím. Občas vypadají třeba jako lustry – včetně ověsků – či designové artefakty. V některých případech dokonce nahrazují čističky vzduchu a ionizátory.

Navíc pro některé typy lustro-digestoří lze dokoupit odtahové potrubí. Efekt tenkých lanek připomínajících zavěšený lustr sice zmizí, funkčnost je však u přímého odtahu samozřejmě výrazně lepší.

Přirovnání k lustrům není jen kvůli vzhledu, atraktivní digestoře skutečně svítí. Pro nasvětlení varné plochy slouží 40wattová halogenová žárovka, další tři osvětlují interiér.

Design něco stojí Na trhu však najdete i designové digestoře, které mají velmi úctyhodný výkon. Novinka na milánském veletrhu Salone del Mobile, digestoř Legend, má výkon až 960 m 3 /h. V prostoru vypadá naprosto impozantně – cena se však pohybuje kolem deseti tisíc euro.

Firma Elica, která se na designové odsavače včetně závěsných hodně zaměřuje, se v Milánu často prezentovala i štěrbinovými typy. "Lidé jim občas nedůvěřují, pochybují o jejich účinnosti. Představte si ale dveře, pod nimiž je škvíra. Vzduch se jí musí protáhnout, proto nabírá na rychlosti. A tak fungují i tyto digestoře," vysvětluje Igor Šebestík. Vedle klasických nerezových štěrbinových odsavačů můžete sáhnout po skleněných, a to i ve velmi zajímavém provedení.

Digestoř jako čistička Vedle designu však nabízejí nové digestoře i netradiční "služby" – například nahrazují i čističku vzduchu nebo ionizátor, což je třeba případ digestoře LRZ se značkou Homeier, které se přezdívá "léčebné centrum vzduchu". Je vybavena 15 W UV baktericidní  výbojkou, díky níž vzniká volný ozón, jež likviduje bakterie.

"Jde o jedinou digestoř na českém trhu, která tuto možnost nabízí. Má také čtyři nerezové pylové filtry. Ionizátor zbaví proud vzduchu od záporných iontů, a tak se částice, které zůstaly ve vzduchu, na nich mohou usadit," vysvětluje Petr Šlapák z firmy Incos Alfa.

LRZ má velmi propracovaný systém recirkulace. Díky tomu dokáže vyrovnávat teplo v místnosti. To se zdržuje v horní části místnosti, odsavač jej rovnoměrným a silným "proudem" vrací dolů. Proto je tento typ vhodný i do pasivních nebo nízko-energetických domů, kde by se při přímém odtahu zbytečně ztrácelo teplo.

"Ručně lze však recirkulaci přepnout na přímý odtah, třeba v létě. V zimě postačí recirkulace," říká Petr Šlapák. Zvýšená cena digestoře by se tak měla vrátit během dvou až tří let. Cenu přehlédnout totiž nelze, pohybuje se kolem tří tisíc euro a výše.

  • Kuchyňské Spotřebiče

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name!